|
20 zł 2025 r. - 3 grosze Księstwa Warszawskiego -
Historia Monety Polskiej
Nominał: 20 zł
Stop/próba: Ag 925
Masa: 28,28 g
Wymiary: 38,61 mm
Stempel: lustrzany, selektywne platerowanie
Nakład: do 10.000
Data wprowadzenia do obiegu: 21 sierpnia 2025 r.
Stan: I (menniczy)
Srebrna moneta kolekcjonerska z serii "Historia Monety Polskiej" prezentująca 3 grosze Księstwa Warszawskiego.
Moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł, wybita w srebrze próby Ag 925, została wyemitowana przez Narodowy Bank Polski w 2025 roku w ramach serii „Historia Monety Polskiej”, poświęconej dziejom polskiego mennictwa od jego początków aż po czasy nowożytne. Emisja ta przedstawia 3 grosze Księstwa Warszawskiego, jedną z pierwszych monet epoki napoleońskiej, symbolizującą odrodzenie polskiego pieniądza po rozbiorach. Moneta ma średnicę 38,61 mm, masę 28,28 g i została wybita stemplem lustrzanym.
Seria „Historia Monety Polskiej” należy do jednego z bardziej cenionych cykli kolekcjonerskich NBP. Każda emisja przedstawia autentyczny historyczny pierwowzór – w tym przypadku 3 grosze z 1810 roku, bite w mennicy w Warszawie, za czasów rządów księcia Fryderyka Augusta. Oryginały tych monet były wykonane z miedzi i nosiły charakterystyczne oznaczenia mennicze oraz inicjały „I.B.” – Jana Benjamina Schucha, ówczesnego zarządcy mennicy. Srebrna wersja z 2025 r. odtwarza ich wygląd z dużą wiernością, a jednocześnie – dzięki technice menniczej – dodaje szczegółów niemożliwych do uzyskania na oryginalnych miedzianych monetach sprzed ponad 200 lat.
Księstwo Warszawskie (1807–1815) powstało po zwycięstwach Napoleona nad Prusami i stanowiło próbę odbudowy polskiej państwowości. Reforma monetarna i utworzenie Mennicy Warszawskiej w 1809 roku pozwoliły na przywrócenie polskiego pieniądza z napisami w języku polskim. W systemie monetarnym Księstwa obowiązywała waluta oparta na groszu i złotym polskim, co miało wymiar zarówno ekonomiczny, jak i symboliczny – było to świadectwo odradzającej się suwerenności.
Moneta 3 grosze należała do najpowszechniejszych nominałów obiegowych tamtego okresu i znajdowała się w użytku wśród wszystkich warstw społecznych.
Na awersie współczesnej monety znajduje się wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej – orła białego w koronie, otoczonego napisem „RZECZPOSPOLITA POLSKA 2025”. Pod godłem widnieje nominał „20 ZŁ”, a u dołu znak Mennicy Polskiej. Tło ozdobiono subtelnym reliefem przedstawiającym fragment napisu i ornamenty z autentycznego awersu monety 3 grosze Księstwa Warszawskiego, co łączy współczesność z dziedzictwem epoki napoleońskiej.
Rewers przedstawia precyzyjną rekonstrukcję awersu historycznej monety 3 grosze z 1810 r. – z napisem „3 GROSZE KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO” i datą „1810” rozłożoną w dwóch wierszach. Tło stanowi matowiona powierzchnia, natomiast napisy i cyfry zostały wybłyszczone, dzięki czemu zachowano charakter klasycznej miedzianej monety, ale w szlachetnej, srebrnej interpretacji. Kompozycję dopełnia dekoracyjny wieniec z gałązek dębu i laurowych – symbolizujący siłę państwa i nadzieję na odrodzenie Polski.
|