Numizmato.pl

Wyjątkowe akcesoria i monety

Logo
Strona główna Nowe produkty Promocje Szukaj Załóż konto Zaloguj
  Katalog monety i akcesoria » Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2020 » Monety 2006 r. » Moje konto     
Monety, akcesoria
ABONAMENT NUMIZMATYCZNY
Akcesoria numizmatyczne
Monety bulionowe srebrne, sztabki, monety inwestycyjne
Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2020
» Monety 2020 r.
» Monety 2019 r.
» Monety 2018 r.
» Monety 2017 r.
» Monety 2016 r.
» Monety 2015 r.
» Monety 2014 r.
» Monety 2013 r.
» Monety 2012 r.
» Monety 2011 r.
» Monety 2010 r.
» Monety 2009 r.
» Monety 2008 r.
» Monety 2007 r.
» Monety 2006 r.
» Monety 2005 r.
» Monety 2004 r.
» Monety 2003 r.
» Monety 2002 r.
» Monety 2001 r.
» Monety 2000 r.
» Monety 1999 r.
» Monety 1998 r.
» Monety 1997 r.
» Monety 1996 r.
» Monety 1995 r.
Monety złote
Monety 2 zł, 5 zł okolicznościowe
Polskie monety obiegowe od 1990
Monety PRL, monety przed denominacją 1949-1995
Monety polskie II RP 1923-1939
Monety euro
Monety zagraniczne
Dukaty lokalne, monety zastępcze
Numizmaty
Woreczki, rolki mennicze
Banknoty kolekcjonerskie
Banknoty obiegowe do 1995 r.
Literatura numizmatyczna
Filatelistyka
Monety w drodze
Katalog monet
Sklep numizmatyczny
Numizmatyka
Monety
Skup monet, skup banknotów, odznaczeń, orderów
Kontakt
e-mailnumizmato@numizmato.pl
Tel22 868 50 70 (pn - pt) godz. 10.30-18.30

Sklep czynny
Stacjonarny: pon-pt 10.30-18.30 Internetowy: 24 h
Informacje
NUMER KONTA
Kontakt
Polityka prywatności
Regulaminy
Dostawa
Zwroty i reklamacje
Status zamówienia
Urząd Patentowy
Blog dla Numizmatyka
Polityka cookie
Mapa dojazdu
Numizmato - nie tylko monety dla Numizmatyka
FAQ
Mapa Sklepu
Katalog produktów
Powiadomienia
PowiadomieniaInformuj mnie o aktualizacjach 10 zł 2006 r. - Jeździec piastowski - Historia Jazdy Polskiej
Informacje o produkcie

10 zł 2006 r. - Jeździec piastowski - Historia Jazdy Polskiej

Nasza cena: 42,00 zł
Zamawiana ilość:  
Producent NBP - monety kolekcjonerskie
Stan magazynowy
Średnia ocena
Brak recenzji
Dodatkowe zdjęcia
Opis produktu
10 zł 2006 r. - Jeździec piastowski - Historia Jazdy Polskiej

Nominał: 10 zł
Stop: Ag 925/1000
Wymiary: 22 x 32 mm
Masa: 14,14 g
Stempel: lustrzany
Nakład: 62.000
Data emisji: 21 listopada 2006
Stan: I (menniczy / L)

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł wyemitowana przez NBP

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Rewers: Wizerunek jeźdźca, napis: JEŹDZIEC/ PIASTOWSKI
Awers: Dwie włócznie, orzeł, nominał, data.

Początki polskiej jazdy są trudne do ustalenia. Niewątpliwie już w czasie kształtowania się naszej państwowości istniały siły zbrojne, w których znaczną rolę odgrywali konni wojownicy. Posiadanie takich wojów było niezbędnym warunkiem sprawowania władzy na rozległych, zalesionych terytoriach. Sława konnych oddziałów władców Polski sięgała daleko - żydowski kupiec z arabskiej Hiszpanii, Ibrahim ibn Jakub, podróżujący po Europie w początkach II połowy X wieku, pisał już z uznaniem i podziwem o siłach zbrojnych „króla Północy”, jak nazywał panującego w Polsce Mieszka. Według niego piastowski książę dysponował drużyną liczącą 3 tysiące pancernych wojów, których „setka znaczy tyle, co dziesięć secin innych wojowników”.

Część z nich stanowiła przyboczną gwardię, a pozostałe oddziały były rozlokowane w głównych grodach. Następca Mieszka, jego syn Bolesław Chrobry, dysponował jeszcze liczniejszą drużyną złożoną z 4300 ludzi. Trzystu z nich podarował cesarzowi Ottonowi III w czasie zjazdu gnieźnieńskiego w roku 1000.

Drużyna książęca była wojskiem zawodowym utrzymywanym przez władcę, który zaopatrywał ją w konie, broń i wyżywienie oraz wypłacał wynagrodzenie. Dzięki odkryciom archeologicznym, nielicznym relacjom pisanym i przedstawieniom ikonograficznym udało się zrekonstruować prawdopodobny wygląd i uzbrojenie jazdy wczesnopiastowskiej. Konny drużynnik, nazywany pancernym, wyposażony był w zbroję wykonaną z żelaznych kółek, czyli kolczugę. Prawdopodobnie używano też pancerzy łuskowych z żelaznych płytek przytwierdzonych do kaftana ze skóry lub tkaniny. Pod pancerzem noszono solidną odzież w postaci kurtki wełnianej lub skórzanej, odpowiednio watowanej, zwanej „przeszywanicą”, której zadaniem było amortyzowanie przyjmowanych ciosów. Sama zbroja miała kształt kaftana okrywającego tułów i zazwyczaj była zaopatrzona w rękawy sięgające do dłoni lub łokci. Tylko najznamienitsi wojownicy mieli także nogawice wykonane z kolczej plecionki. Kaftan pancerny mógł mieć kaptur, który narzucano na głowę. Na kaptur nakładano hełm. Czasami do hełmu doczepiano czepiec, który gdy był zapięty okrywał kark, szyję i ramiona oraz część twarzy wojownika. Pod hełmem noszono różnego rodzaju czapki chroniące głowę. Wśród hełmów znanych w Polsce z X-XII wieku znajdujemy okazy zarówno wschodniego, jak i zachodniego typu, co dobrze obrazuje sytuację naszego kraju położonego na granicy dwu kultur. Najbardziej reprezentacyjne są hełmy związane ze wschodnim kręgiem kulturowym, których cztery egzemplarze odnaleziono w Wielkopolsce. Bogate wykonanie tych hełmów pozostawało jednak w tyle za ich przydatności. w walce - stożkowe dzwony wykonywano z czterech blach żelaznych, znitowanych ze sobą i ujętych na dole ozdobną obręczą, przechodzącą na czole w swego rodzaju charakterystyczny diadem. Szczyt dzwonu wieńczyła srebrzona tuleja do pióropusza lub kity. Dolna krawędź hełmu była przystosowana do doczepienia czepca. Żelazo dzwonu pokryte było dodatkowo złoconą blachą miedzianą. Hełmy te niewątpliwie używane były przez wyższych dowódców lub nawet członków rodziny książęcej.

Drugim rodzajem hełmów rozpowszechnionych w tym czasie na terenie Polski były hełmy stożkowe nazywane „normandzkimi”, które, wykuwane z jednej lub dwu sztuk żelaza, bardzo dobrze sprawdzały się podczas walki - były odporne nawet na ciężkie ciosy, a dzięki wyposażeniu w tzw. nosal chroniły również nos i górną cześć twarzy. Także do ich krawędzi doczepiano czepiec.

Innym ważnym elementem uzbrojenia pancernych były tarcze sporządzane z drewna i skóry. Tarcze te, niestety, nie zachowały się. Prawdopodobnie używano zarówno okrągłych, jak i trójkątnych tarcz, których zewnętrzne powierzchnie ozdabiano malowidłami; nabrały one w przyszłości charakteru znaków herbowych. W walce najważniejszym rodzajem uzbrojenia jazdy były włócznia i miecz. Miecze z okresu X-XII wieku były stosunkowo krótkie, przeznaczone raczej do cięcia niż do kłucia. Ich wygląd nie odbiegał od rozpowszechnionego w Europie typu. Miecz szybko stał się symbolem rycerza, a także dostojeństwa oraz sprawiedliwości władców. Noszono go w obszytej skórą pochwie, którą zawieszano na pasie. Także i ten pas stał się widocznym znakiem przynależności do stanu rycerskiego - od niego wzięło się określenie pasowania na rycerza. Nie mniej ważna niż miecz była w owym czasie włócznia - broń drzewcowa długości około 2 metrów, wyposażona w lancetowaty grot. Można było używać jej na wiele sposobów, zadając szybkie ciosy w dowolnie obranym kierunku.

W okresie panowania pierwszych Piastów jeźdźcy używali w walce przede wszystkim (najpospolitszych wtedy) niewielkich koni, zbliżonych wyglądem do tarpanów. Konie te były bardzo wytrzymałe, nie wymagały specjalnej paszy, świetnie poruszały się w lesistym terenie, jakim w większości było ówczesne terytorium Polski. Dla potrzeb drużyny książęcej, a w szczególności znamienitszych pancernych, hodowano konie nieco silniejsze i większe, osiągające wymiary współczesnego konia rasy arabskiej.

Pierwszą znaną nam z zapisków historycznych bitwą, stoczoną przy udziale pancernych, była zwycięska bitwa Mieszka I z armią margrabiego Hodona, która miała miejsce nad Odrą w okolicy Cedyni w 972 roku.

W czasach panowania pierwszych Piastów jazda nieustannie towarzyszyła władcy. Na drużynnikach spoczywał obowiązek zapewnienia książętom i królom bezpieczeństwa w czasie ich podróży, polowań, sprawowaniu funkcji państwowych - sądów, spotkań z możnowładcami czy też władcami sąsiednich państw. Liczna i okazale prezentująca się drużyna dodawała prestiżu władcy - pozwalała mu na prowadzenie aktywnej polityki zmierzającej do wzmocnienia państwa. Pierwsi Piastowie - Mieszko I i jego syn Bolesław Chrobry - właśnie dzięki posiadaniu licznych sił zbrojnych, znacznie powiększyli terytorium swego władztwa i stoczyli wiele wojen zarówno obronnych, jak i mających na celu opanowanie nowych terytoriów.

W ciągu następnych dwu stuleci nastąpiły zmiany w organizacji polskiej jazdy. Wraz z poszerzaniem się terytorium państwa wzrosły potrzeby związane ze sprawnym jego zarządzaniem i obronnością. Podczas panowania Bolesława III Krzywoustego (1107-1138) drużyna książęca przekształciła się w rycerstwo, które w zamian za posiadane - odziedziczone czy też nadane przez władcę - majątki ziemskie służyło państwu. Rycerze sami zaopatrywali się w uzbrojenie, konie i żywność. Rycerzowi w boju towarzyszył poczet złożony ze zbrojnych sług. Uzbrojenie jazdy polskiej podlegało dalszemu udoskonaleniu - kolczuga okrywała już całe ciało rycerza - od stóp pokrytych kolczyki spodniami aż po głowę skrytą w kapturze. Pod zbroję zakładano długą szatę, sięgającą kostek, tak, że jej dolna część była widoczna poniżej kaftana kolczego sięgającego do kolan. Powszechnie używano stożkowych hełmów, które miały dodatkową część osłaniającą twarz, czyli nosal. Dodatkowym elementem uzbrojenia ochronnego była wielka tarcza w kształcie wydłużonego trójkąta. W związku z ulepszeniem uzbrojenia konieczne stało się także powiększenie mieczy, które stały się masywniejsze oraz bardziej zdatne do zadawania pchnięć, co zwiększało ich skuteczność wobec opancerzonego przeciwnika. Także włócznie przekształciły się w ciężkie kopie, które podczas ataku były trzymane przez rycerzy pod prawą pachą. Do kopii tuż pod grotem przytwierdzano proporce z osobistymi znakami rycerzy. O sile ataku kopią decydował przede wszystkim rozpęd rumaka, a nie tylko zamach jeźdźca, jak było to dawniej. Do nowego sposobu posługiwania się kopią dostosowano siodło, które wyposażono w wysokie łęki - przedni chronił brzuch rycerza, a tylny zapewniał pewne i wygodne oparcie. Rozwój uzbrojenia spowodował wzrost wymagań stawianych koniom rycerskim, które stały się większe i cięższe.

Witold Głębowicz
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Recenzje
 Nikt jeszcze nie napisał recenzji o tym produkcie.
Napisz recenzję
Data dodania produktu: 22 wrzesień 2010.
Poprzedni produkt Produkt 3 z 13 w kategorii Monety 2006 r. Następny produkt
Oprócz tego produktu klienci, zakupili także:
Rolka mennicza 10 zł 1990 r.
 Rolka mennicza 10 zł 1990 r.  45,37 zł
Oryginalny rulon menniczych monet 10 zł z 1990 r. W rulonie znajduje się 50 szt. monet, które nigdy nie były w obiegu. 
4 Dobre Dukaty - UNICEF i Mennica Polska - "Reszta w Twoich rękach"
 4 Dobre Dukaty - UNICEF i Mennica Polska - ...  6,05 zł
Dobry Dukat to pierwszy charytatywny dukat w Polsce o wartości kolekcjonerskiej. Jest on także cegiełką wsparcia działań na rzecz dzieci. 
Kaseta DE LUXE 2002 AG Numizmato - na wszystkie monety srebrne 2002 r.
 Kaseta DE LUXE 2002 AG Numizmato - na wszystkie ...  155,00 zł Towar sprzedany
KASETA DE LUXE NA MONETY SREBRNE EMITOWANE PRZEZ NBP W 2002 r. Zastanawiałeś się jak będziesz przechowywał monety? My też i znaleźliśmy na to sposób - etui na wszystkie monety srebrne 2002 r. Dlaczego DE LUXE - sam zobacz - podpisy po monetami, miejsce na folder, plan emisyjny lub własne notatki, materiały najwyższej jakości. Widziałeś, aby ktokolwiek taką posiadał ? Nie widziałeś ! Kolor: ciemny orzech (zewnętrzny), ecru (wnętrze).  Wymiary ... 
Kaseta DE LUXE 1995 AG Numizmato - na wszystkie monety srebrne 1995 r.
 Kaseta DE LUXE 1995 AG Numizmato - na wszystkie ...  155,00 zł Towar sprzedany
KASETA DE LUXE NA MONETY SREBRNE EMITOWANE PRZEZ NBP W 1995 r. Zastanawiałeś się jak będziesz przechowywał monety? My też i znaleźliśmy na to sposób - etui na wszystkie monety srebrne 1995 r. Dlaczego DE LUXE - sam zobacz - podpisy po monetami, miejsce na folder, plan emisyjny lub własne notatki, materiały najwyższej jakości. Widziałeś, aby ktokolwiek taką posiadał ? Nie widziałeś ! Pewnie już się przekonałeś, ale dodam, że ... 
Kaseta DE LUXE 1996 AG Numizmato - na wszystkie monety srebrne 1996 r.
 Kaseta DE LUXE 1996 AG Numizmato - na wszystkie ...  155,00 zł Towar sprzedany
KASETA DE LUXE NA MONETY SREBRNE EMITOWANE PRZEZ NBP W 1996 r. Zastanawiałeś się jak będziesz przechowywał monety? My też i znaleźliśmy na to sposób - etui na wszystkie monety srebrne 1996 r. Dlaczego DE LUXE - sam zobacz - podpisy po monetami, miejsce na folder, plan emisyjny lub własne notatki, materiały najwyższej jakości. Widziałeś, aby ktokolwiek taką posiadał ? Nie widziałeś ! Pewnie już się przekonałeś, ale dodam, że ... 
Kaseta DE LUXE 1997 AG Numizmato - na wszystkie monety srebrne 1997 r.
 Kaseta DE LUXE 1997 AG Numizmato - na wszystkie ...  155,00 zł Towar sprzedany
KASETA DE LUXE NA MONETY SREBRNE EMITOWANE PRZEZ NBP W 1997 r. Zastanawiałeś się jak będziesz przechowywał monety? My też i znaleźliśmy na to sposób - etui na wszystkie monety srebrne 1997 r. Dlaczego DE LUXE - sam zobacz - podpisy po monetami, miejsce na folder, plan emisyjny lub własne notatki, materiały najwyższej jakości. Widziałeś, aby ktokolwiek taką posiadał ? Nie widziałeś ! Pewnie już się przekonałeś, ale dodam, że ... 
Kaseta DE LUXE 2000 AG Numizmato - na wszystkie monety srebrne 2000 r.
 Kaseta DE LUXE 2000 AG Numizmato - na wszystkie ...  155,00 zł Towar sprzedany
KASETA DE LUXE NA MONETY SREBRNE EMITOWANE PRZEZ NBP W 2000 r. Zastanawiałeś się jak będziesz przechowywał monety? My też i znaleźliśmy na to sposób - etui na wszystkie monety srebrne 2000 r. Dlaczego DE LUXE - sam zobacz - podpisy po monetami, miejsce na folder, plan emisyjny lub własne notatki, materiały najwyższej jakości. Widziałeś, aby ktokolwiek taką posiadał ? Nie widziałeś ! Pewnie już się przekonałeś, ale dodam, że wszystkie otwory mają ... 
10 zł 2011 r. - Powstania śląskie
 10 zł 2011 r. - Powstania śląskie  49,00 zł Towar sprzedany
10 zł 2011 r. - Powstania śląskie   Nominał: 10 zł Próba (stop): Ag 925 Wymiary: Ø 32,00 mm Masa: 14,14 g Stempel: lustrzany Wielkość emisji: 50.000 Data wejścia do obiegu: 7 września 2011 r. Stan: menniczy (L) Srebrna moneta o nominale 10 zł wybita w celu upamiętnienia trzech powstań śląskich jakie miały miejsce po zakończeniu I wojny światowej w latach 1919-1921. Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. ... 
Strony do albumów średnich 4x5 monety 2 zł NG do 32 mm
 Strony do albumów średnich 4x5 monety 2 zł NG ...  2,00 zł Towar sprzedany
Pojedyncze przezroczyste strony pasujące do albumów średnich ("3w1" i na monety 2 zł NG) przeznaczone do przechowywania monet bez kapsli. Strony pasują do segregatorów z czterema zaciskami. Krawędzie stron z otworami dodatkowo wzmocnione. Poszczególne okienka zamykają się na zasadzie "koperty" co zapobiega wypadaniu monet. Karty nie są przeznaczone do przechowywania monet kolekcjonerskich ze stemplem lustrzanym (te należy przecjowywać np. w ... 
20 gr 1975 r. dwadzieścia groszy
 20 gr 1975 r. dwadzieścia groszy  20,00 zł Towar sprzedany
Nominał: 20 gr  Próba (stop): Al (aluminium) Wymiary: 20 mm Masa: 1 g Stempel: zwykły Rant: gładki Wielkość emisji: 50.000.000 Data wejścia do obiegu: 1975 Stan: I (menniczy) Aluminiowa moneta obiegowa PRL (przed denominacją 1995 roku) o nominale 20 groszy. 
! Czyszczenie monet - Vademecum czyszczenia i konserwacji monet
 ! Czyszczenie monet - Vademecum czyszczenia i ...  39,00 zł Towar sprzedany
Książka szczegółowo traktująca temat czyszczenia, konserwacji oraz przechowywania numizmatów. Autorzy obalają niektóre mity krążące wśród amatorów-numizmatyków, pokazują jak i czym najlepiej usunąć brud z monety. Wszystkie prezentowane sposoby praktykują, a ich efekty są prezentowane na licznych fotografiach. Publikacji na powyższy temat było już kilka, jednak po raz pierwszy trafia w ręce Czytelnika książka dotycząca również monet lustrzanych oraz Nordic Gold. ... 
! Album Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996
 ! Album Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996  1.379,00 zł Towar sprzedany
Z okazji 20 rocznicy denominacji Narodowy Bank Polski postanowił wydać specjalny album kolekcjonerski zawierający 23 oryginalne banknoty z lat 1975-1993. W albumie zjadą się znane wszystkim banknoty autora Andrzeja Heidricha z cyklu "Wielcy Polacy" oraz dwa unikalne: 200 tys. z panoramą Warszawy oraz banknot z Ignacym Paderewskim z błędem (brak literki "N"). Ze względu na szalejącą przed denominacją hiperinflacje kolekcja obejmuje banknoty o szerokim rozstrzale ... 
! Album Zestaw Miasta polskie bez napisu nieobiegowe
 ! Album Zestaw Miasta polskie bez napisu ...  290,00 zł
199,00 zł
Towar sprzedany
Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie do sprzedaży zestawu "Miasta polskie" - Seria, która nie trafiła do obiegu, składającego się z banknotów o nominałach od 1 zł do 500 zł przygotowanych w związku z denominacją złotego w roku 1995, które nie zostały jednak wprowadzone do obiegu. Zestaw ten zawiera kolekcję 9 oryginalnych banknotów (bez napisu „nieobiegowe”), na których znajdują się wizerunki detali architektonicznych, pomników oraz symbole ... 
Banknot 500000 zł 1990 SIENKIEWICZ pięćset tysięcy złotych UNC
 Banknot 500000 zł 1990 SIENKIEWICZ pięćset ...  59,00 zł Towar sprzedany
Banknot 500000 zł 1990 r.     Nominał: 500000 zł Temat/postać: Henryk Sienkiewicz Emitent: NBP  Wymiary: 138 x 63 mm Stan: I (UNC)  Data emisji: 1990 Obiegowy banknot z przełomu PRL/III RP o nominale 500.000 zł z wizerunkiem Henryka Sienkiewicza. Uwaga! Fotografia banknotu ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące np. daty emisji czy numeru serii znajdują się w ... 
Koszyk
   ... jest pusty
Logowanie
E-mail:
Hasło:


Bezpieczne logowanie

Rejestracja konta

Przypomnienie hasła
Podaj dalej
Polecamy
Skup monet, skup banknotów
Skup monet, skup banknotów
Skup monet,
Numizmatyka
Monety NBP 2020
50 zł Zygmunt III Waza SSA
500 zł Zygmunt III Waza SSA
50 zł Zaślubiny Polski z Bałtykiem
10 zł Katyń Palmiry 1940
10 zł Smoleńsk Rocznica Tragedii
100 zł Smoleńsk Rocznica Tragedii
10 zł Jan Paweł II Rocznica UNCJA
10 zł Jan Paweł II Rocznica Urodzin
500 zł Jan Paweł II Rocznica Urodzin
50 zł Kościół Mariacki w Krakowie
5 zł Kościół Mariacki w Krakowie
20 zł Złotówka Augusta III
10 zł Stanisław Głąbiński
20 zł Węgrów Polskie Termopile
10 zł NSZZ Solidarność Rocznica
20 zł Bitwa Warszawska 1920
10 zł Wolność i Niezawisłość
10 zł Krzysztof Klenczon kwadrat
10 zł Krzysztof Klenczon okrąg
10 zł Stanisław Grabski Ekonomiści
10 zł Leopold Caro Ekonomiści
20 zł Antonina Hoffmann Aktorki
10 zł Mieczysław Dziemieszkiewicz
10 zł Wincenty Witos Niepodległość
100 zł Wincenty Witos Niepodległość
5 zł Pałac Branickich Białystok
50 zł Władysław IV Waza SSA
500 zł Władysław IV Waza SSA
10 zł KL Warschau Ofiarom Obozu
Aktualności
10 zł 2020 Stanisław Głąbiński Wielcy polscy ekonomiści
20 zł 2020 złotówka gdańska Augusta III
50 zł 700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie
10 i 500 zł 100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II
10 zł i 100 zł 10. rocznica tragedii smoleńskiej
10 zł 2020 r. Katyń – Palmiry 1940 (temat indywidualny)
Aktualności
Powiedz o tym produkcie swoim znajomym
  10 lipiec 2020       
Internetowy i stacjonarny sklep numizmatyczny, Warszawa - Numizmato.pl oferuje Numizmatykom srebrne i zlote kolekcjonerskie monety polskie i zagraniczne, monety euro, monety PRL, miedzywojenne. Proponujemy Numizmatykom promocje, rabaty, nowe produkty - monety, numizmaty, abonament numizmatyczny, akcesoria numizmatyczne Leuchtturm, oraz naszej produkcji np. rocznikowe. Numizmatyka to Twoje hobby? To miejsce dla Ciebie! W Numizmato.pl znajdziesz m. in.: monety, banknoty, kasety na monety, palety, lupy, kapsle, wagi, suwmiarki, woreczki strunowe i wiele innych. Zapraszamy kazdego Numizmatyka do skorzystania z oferty!

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie, w tym również dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

[zamknij]