Numizmato.pl

Wyjątkowe akcesoria i monety

Logo
Strona główna Nowe produkty Promocje Szukaj Załóż konto Zaloguj
  Katalog monety i akcesoria » Numizmatyka - Encyklopedia » Monety chińskie - historia pieniądza Moje konto     
Monety, akcesoria
ABONAMENT NUMIZMATYCZNY
Akcesoria numizmatyczne
Monety bulionowe srebrne, sztabki, monety inwestycyjne
Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2023
Monety złote
Monety 2 zł, 5 zł okolicznościowe
Polskie monety obiegowe od 1990
Monety PRL, monety przed denominacją 1949-1995
Monety polskie II RP 1923-1939
Monety euro
Monety zagraniczne
Dukaty lokalne, monety zastępcze
Numizmaty
Woreczki, rolki mennicze
Banknoty kolekcjonerskie
Banknoty obiegowe do 1995 r.
Literatura numizmatyczna
Filatelistyka
Monety w drodze
Katalog monet
Sklep numizmatyczny
Numizmatyka
Monety
Skup monet, skup banknotów, odznaczeń, orderów, odznak
Kontakt
e-mailnumizmato@numizmato.pl
Tel22 868 50 70 (pn - pt) godz. 10.30-18.30

Sklep czynny
Stacjonarny: pon-pt 10.30-18.30 Internetowy: 24 h
Informacje
NUMER KONTA
Kontakt
Polityka prywatności
Regulaminy
Dostawa
Zwroty i reklamacje
Status zamówienia
Urząd Patentowy
Blog dla Numizmatyka
Polityka cookie
Mapa dojazdu
Numizmato - nie tylko monety dla Numizmatyka
FAQ
Mapa Sklepu
Katalog produktów
Kategorie
Banknoty
Informacje Numizmato
Katalog monet
Nowości numizmatyczne, monety
Numizmatyka - Encyklopedia
Przechowywanie monet, opakowania
Plany emisyjne
Skarbiec Mennicy Polskiej
Ciekawostki dla Numizmatyka
Filatelistyka
Aktualności
Monety chińskie - historia pieniądza   Data: 24 lutego 2011
Wstęp:
Z dziejów monety chińskiej

Zawartość:

Na światowym rynku numizmatycznym coraz bardziej zauważalni są kolekcjonerzy z Chin, dla których unikalne monety są coraz częściej świetną inwestycją, a nierzadko również prawdziwą pasją. Oczywiście ich podstawowym polem działania są monety chińskie, mało znane kolekcjonerom zachodnim, a jeszcze mniej polskim. Być może warto więc przybliżyć ten ciekawy temat, począwszy od czasów najdawniejszych po kres Chin cesarskich w 1911 roku.

Pierwszym chińskim pieniądzem niemonetarnym były popularne wśród cywilizacji Dalekiego Wschodu muszle kauri, a później ich wypalane w glinie imitacje. Wg chińskich kronikarzy pierwsze monety z brązu miały kształt ryby, co mogłoby wskazywać, że ich wynalazcy parali się rybołówstwem. Najstarsze monety odkryte przez archeologów pochodzą z czasów dynastii Zhou (1122-221 r. p.n.e.) i mają kształt miecza, łopaty lub – niekiedy – lemiesza. Małe mieczyki rozpowszechniły się głównie u ujścia Rzeki Żółtej, gdzie mieszkańcy byli bardziej narażeni na ataki wrogich koczowników. Monety-łopaty były zaś rozpowszechnione wśród rolniczej ludności środkowego biegu rzeki. Miały one pierwotnie 10-12 cm długości i ważyły ok. 50-30 g. Pomiędzy XII i VIII w. p.n.e. zostały opatrzone napisami z nazwą miejsca ich odlania a ich waga z czasem zmniejszyła się nawet dziesięciokrotnie.

U schyłku Dynastii Zhou pojawiły się pierwsze monety okrągłe z charakterystycznym dla chińskiego mennictwa otworem. Niestety ustalenie ich wieku i historii jest niezwykle trudne ze względu na spalenie w 213 r. p.n.e. z rozkazu cesarza Qin Shihuangdi całej pisanej dokumentacji historycznej.

Po zjednoczeniu Chin zwycięski Qin Shihuangdi wprowadził nowy, ujednolicony system monetarny, a wszystkie będące dotychczas w obiegu monety miały być przetopione. Nowa zunifikowana moneta na awersie miała wygrawerowane dwa hieroglify – „ban liang” (co oznaczało jej wagę – pół lianga/taela, czyli ok. 41,6 g). Okrągły kształt monety miał symbolizować niebo, zaś kwadratowy otwór – ziemię. Przez otwór przewlekano sznur i łączono monety w wiązki po sto sztuk, co było pomocne przy większych transakcjach. Banliangi pozostawały w obiegu długo po upadku dynastii Qin (221-206 r. p.n.e.), aż do 140 r. p.n.e., zaś kształt monety (okrągła z kwadratowym otworem) przetrwał niezmieniony przez wieki aż do upadku cesarstwa.

W czasach dynastii Han (208 p.n.e. – 220 n.e.) używano głównie dwóch monet: huoquan i wushu. Zaczęto też oznaczać monety różnymi stylami pisma.

W 175 r. p.n.e. cesarz Wen, kiedy doszły go słuchy, że w obiegu jest za mało pieniędzy, zezwolił swoim poddanym (a nawet ich zachęcał) do emitowania monet. Skorzystali z tego książę Wu i gubernator Syczuanu Deng Tong, którzy dosłownie zalali kraj swoimi emisjami monet, powodując ogromną inflację. Cesarz Wu, starając się zaradzić zalewowi taniego pieniądza, w 120 r. p.n.e. wprowadził monetę ze stopu cyny i srebra, wspierając jej inaugurację zabiegami religijnymi, które miały zrodzić zaufanie do nowego wzorca.

W 113 roku p.n.e. wydano edykt unieważniający wszelką monetę nie pochodzącą z cesarskich mennic. Najwyraźniej nie spotkało się to z natychmiastowym odzewem, ponieważ w 106 r. cesarz był zmuszony zdymisjonować 106 z 250 książąt fałszujących cesarską monetę.

Kiedy na tronie zasiadł uzurpator Wang Mang (9-23 r. n.e.), ukazało się 30 różnych typów monet z różnych stopów i o różnych wzorach. Władca ten nie zapisał się jako dobry cesarz, ale jest bardzo ceniony przez chińskich numizmatyków. Monety z tego okresu są bardzo poszukiwane na współczesnym rynku kolekcjonerskim.

Za panowania cesarza Xiao Wudi (372-396) z dynastii Wschodniej Jin (317-420) pojawiły się pierwsze monety z nazwą lat panowania (nianhao), dzięki czemu można dosyć precyzyjnie określić czas ich emisji. Ten system przyjęli władcy dynastii Północnej Wei (386-534), a utrwalili panujący nad całymi Chinami Tangowie (618-907). Od tego okresu wszystkie brązowe, miedziane czy żelazne monety chińskie mają na awersie dwa dwuznakowe napisy: poziomy czytany od prawej do lewej oznaczający „pieniądz obiegowy” i pionowy z erą panowania. Pierwsza moneta dynastii Tang, odlana za panowania cesarza Gaozu, nosi napis „Kaiyuan tongbao” („moneta obiegowa ery Kaiyuan” lub „inauguracyjnej”). Ponownie wprowadzono monopol państwa. Monety odlewało 99 cesarskich mennic, a każda rocznie wytwarzała 3300 sznurów (po 1000 monet w sznurze).

Na niektórych monetach tangowskch, bardzo cenionych przez kolekcjonerów, na rewersie występuje znaczek w kształcie półksiężyca – rzekomo odcisk cesarskiego paznokcia. Teoretycznie moneta Tangów ważyła 1/10 taela (ok. 8,3 g) i powinna mieść wartość 0,001 taela srebra. W rzeczywistości wartość zawartego w monecie metalu nie odpowiadała narzuconemu odgórnie nominałowi. Cesarskie władze bezskutecznie walczyły z plagą fałszerstw. Aby utrudnić ten proceder w 722 roku narzucono nawet państwowy monopol na wytwarzanie przedmiotów codziennego użytku z miedzi i brązu.

W okresie panowania dynastii Song (960-1279) szczególną uwagę zwracano na kaligrafię napisów. Monety z tego okresu mają napisy w co najmniej dwóch stylach pisma. Pojawiły się też pierwsze banknoty, jest to jednak temat na tyle obszerny, że wymaga oddzielnego artykułu.

Mongołowie po podboju Chin (dynastia Yuan, 1279-1386) wprowadzili do obiegu monety z napisami w języku mongolskim, zachowując jednocześnie zasadę datowania erą panowania.

Słynny wenecki podróżnik Marco Polo (1254-1323) wspominał, że w czasie swoich podróży po Państwie Środka zetknął się z pieniądzem w postaci sztabek z soli, na których wybijano stempel cesarski. Było to zapewne jedynie uzupełnienia lokalnego systemu pieniężnego.

Pierwszy cesarz dynastii Ming (1386-1644) zrezygnował z używania banknotów bardzo rozpowszechnionych za czasów dynastii Yuan i cały system pieniężny oparł na pieniądzu brązowym. Przy większych transakcjach wykorzystywano sztabki srebra (ding lub yuanbao), w teorii ważące 50 taeli (4,16 kg). Ostatni cesarz z rdzennie chińskiej dynastii Ming, Yongli, emitował niezwykłą serię monet o charakterze narodowo-propagandowym. Na rewersie każdej z nich widniał jeden z dwunastu znaków odezwy wzywającej Chińczyków do walki z mandżurskim najeźdźcą. Zebranie kompletu tych monet jest marzeniem każdego chińskiego kolekcjonera-numizmatyka.

Zwycięska dynastia mandżurska Qing (1644-1911) emitowała monety dwujęzyczne: z erą panowania w języku chińskim na awersie i mandżurskim napisem z miejscem emisji na rewersie. Kolekcjonerskim rarytasem są mandżurskie monety z nazwą prowincji Tajwan odlane za panowania cesarza Kangxi (1662-1722). Na wyspie bowiem, do ostatnich lat życia cesarza, bronili się zwolennicy obalonej dynastii Mingów i mandżurska administracja nie zdążyła wyemitować wielu egzemplarzy tej monety.

Srebrne monety nazywane powszechnie „tael” zaczęto emitować dopiero w 1878 roku w Kantonie. Były one wzorowane na monecie hiszpańskiej (osiem realów) i dolarach meksykańskich, które wcześnie znalazły się w obiegu w Chinach (takie monety „zachodnie” opatrywano chińskim stemplem gwarantującym ich wartość).

Po upadku cesarstwa w 1911 roku chiński system monetarny uległ gwałtownemu przeobrażeniu w oparciu o wzorce zachodnie. Z chaosu wojen domowych, wojny z Japonią i zwycięstwa komunistów pod wodzą Mao Zedonga wyłonił się „pieniądz ludowy” – renmimbi (RMB). Monety „ludowe” noszą nazwę juanów (słowo yuan oznacza „krążek, okrągły”). Jeden juan = 10 jiao (zwanych też „mao”) a jeden jiao = 10 fenów. W 1980 roku zaczęto zastępować bilon aluminiowy stopem niklu. RMB staje się powoli walutą ogólnoświatową, co z pewnością wpłynie na większe zainteresowanie numizmatyką chińską kolekcjonerów w Europie i Stanach Zjednoczonych.


 

Wybrana bibliografia
1. Cywiński, Henryk. Z dziejów pieniądza na świecie. Warszawa. 1986.
2. Fitzgerald, C. P. Chiny. Zarys historii kultury. Warszawa. 1974.
3. Granet, Marcel. Cywilizacja chińska. Warszawa. 1995.
4. Kajdański, Edward. Chiny. Leksykon. Warszawa. 2005.
5. Morton, W. Scott; Lewis, Charlton M. Chiny. Historia i kultura. Kraków. 2007.
6. Pimpaneau, Jacques. Chiny. Kultura i tradycje. Warszawa. 2001.
 



Statystyka:
Przeglądano: 5565
Ilość komentarzy: 0
Napisz recenzję PowrótDalej
Koszyk
   ... jest pusty
Logowanie
E-mail:
Hasło:


Bezpieczne logowanie

Rejestracja konta

Przypomnienie hasła
Podaj dalej


Polecamy
Skup monet, skup banknotów
Skup monet, skup banknotów
Skup monet,
Numizmatyka
Monety NBP 2020
50 zł Zygmunt III Waza SSA
500 zł Zygmunt III Waza SSA
50 zł Zaślubiny Polski z Bałtykiem
10 zł Katyń Palmiry 1940
10 zł Smoleńsk Rocznica Tragedii
100 zł Smoleńsk Rocznica Tragedii
10 zł Jan Paweł II Rocznica UNCJA
10 zł Jan Paweł II Rocznica Urodzin
500 zł Jan Paweł II Rocznica Urodzin
50 zł Kościół Mariacki w Krakowie
5 zł Kościół Mariacki w Krakowie
20 zł Złotówka Augusta III
10 zł Stanisław Głąbiński
20 zł Węgrów Polskie Termopile
10 zł NSZZ Solidarność Rocznica
20 zł Bitwa Warszawska 1920
10 zł Wolność i Niezawisłość
10 zł Krzysztof Klenczon kwadrat
10 zł Krzysztof Klenczon okrąg
10 zł Stanisław Grabski Ekonomiści
10 zł Leopold Caro Ekonomiści
20 zł Antonina Hoffmann Aktorki
10 zł Mieczysław Dziemieszkiewicz
10 zł Wincenty Witos Niepodległość
100 zł Wincenty Witos Niepodległość
5 zł Pałac Branickich Białystok
50 zł Władysław IV Waza SSA
500 zł Władysław IV Waza SSA
10 zł KL Warschau Ofiarom Obozu
Aktualności
Kaseta rocznikowa 2023, Numizmato De Luxe
Abonament numizmatyczny 2024 r. na monety NBP
Kasety rocznikowe 2021 i 2022, Numizmato De Luxe
Abonament numizmatyczny 2022 r. na monety NBP
Kaseta rocznikowa 2020, Numizmato De Luxe
Katalog MONETY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 1919-1939
  08 maja 2024       
Internetowy i stacjonarny sklep numizmatyczny, Warszawa - Numizmato.pl oferuje Numizmatykom srebrne i zlote kolekcjonerskie monety polskie i zagraniczne, monety euro, monety PRL, miedzywojenne. Proponujemy Numizmatykom promocje, rabaty, nowe produkty - monety, numizmaty, abonament numizmatyczny, akcesoria numizmatyczne Leuchtturm, oraz naszej produkcji np. rocznikowe. Numizmatyka to Twoje hobby? To miejsce dla Ciebie! W Numizmato.pl znajdziesz m. in.: monety, banknoty, kasety na monety, palety, lupy, kapsle, wagi, suwmiarki, woreczki strunowe i wiele innych. Zapraszamy kazdego Numizmatyka do skorzystania z oferty!

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie, w tym również dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

[zamknij]