Monety i banknoty dla Numizmatyka. Plan emisji banknotów
Pierwszy banknot kolekcjonerski – „Jan Paweł II”
Pierwszy banknot kolekcjonerski – „Jan Paweł II”
Opis banknotu
Na stronie przedniej banknotu został umieszczony portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim na tle globu ziemskiego, co symbolizuje uniwersalność pontyfikatu. Papież, ubrany w szaty pontyfikalne, wykonuje gest pozdrowienia. W ręku trzyma pastorał, jako symbol władzy papieskiej. W prawym dolnym rogu banknotu umieszczono napisy: „Jan Paweł II” oraz daty pontyfikatu „16 X 1978 – 2 IV 2005”.
Strona odwrotna banknotu przedstawia epizod, który miał miejsce w trakcie Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II i obrazuje szczególny związek papieża ze Stefanem Wyszyńskim. Podczas składania tzw. homagium przez kardynała, Jan Paweł II podniósł się i w pamiętnym geście wyraził swój szacunek dla Prymasa Polski. Po prawej stronie tej sceny został umieszczony cytat z Listu do Polaków, który nazajutrz po tym wydarzeniu Jan Paweł II odczytał podczas spotkania z rodakami w watykańskiej Auli Pawła VI: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka [...], gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei [...]”. Pod cytatem widnieje faksymile podpisu papieża oraz data wypowiedzenia tych słów – 23.10.1978. Warto zauważyć, że w 2006 r. przypada 25. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz 50. rocznica uwolnienia go z więzienia.
Widoczny pod tekstem kontur klasztoru na Jasnej Górze ma podkreślać rolę sanktuarium jasnogórskiego w dziejach Polski, historii życia Ojca Świętego i Prymasa Tysiąclecia. Pod sylwetkami obydwu postaci umieszczono na wstęgach dewizę biskupią każdego z nich: Jana Pawła II – „Totus Tuus” oraz kardynała Wyszyńskiego – „Soli Deo”.
Na znaku wodnym został zastosowany herb papieski jako jeden z najbardziej znanych emblematów związanych z Janem Pawłem II. Na obydwu stronach banknotu wprowadzono też motyw kluczy Piotrowych spiętych sznurem.
- Data emisji: 16 października 2006 r.
- Nakład: 2 000 000 sztuk
- Wymiary: 144 x 72 mm
- Cena emisyjna: 90 zł
Banknot został wyprodukowany w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.
Wizerunek: https://www.numizmato.pl/2006-banknot-pawel-p-362.html
Wykorzystano materiały prasowe Narodowego Banku Polskiego
Statystyka: |
Przeglądano: 4076 |
Ilość komentarzy: 0 |
|